Jak to bylo od začátku ...

Zakladatel DS Morava ZUŠ Hulín Václav Smola pocházel z obce Varvažov v okrese Písek. V jižních Čechách, v kraji muzikantů, žil pouze do svých 14 let, kdy odešel do Prahy studovat na vojenské hudební škole. Ve škole začínal na fagot, ale brzy přešel na trombon baryton a pozoun. Tyto nástroje byly nejen předmětem jeho absolutoria, ale i láskou na celý život. Po absolvování školy v roce 1952 působil až dokonce svého života na Moravě. První umístěnku dostal do Mikulova k plukovní hudbě, později byl přeložen do Znojma a od roku 1958 působil u vojenské hudby v Kroměříži, kde již zůstal natrvalo. V Mikulově se oženil s paní Eliškou a narodili Se jim syn Václav a dcera Soňa. Již na studiích se mu líbily malé kapely a když se dostal na Moravu, nebránil se vypomoci amatérským kapelám radou i hrou v kapele. Zahrál si se špičkovými jihomoravskými kapelami a po příchodu do Kroměříže umělecky vedl 17 let Zborovanku a 8 let Záhoranku z Pavlovic Přerova. V roce 1970 začal pro dechovku skládat a upravovat skladby.

V září 1984 do LŠU nastoupil V. Smola jako nový učitel hry na žesťové nástroje do ZUŠ Hulín. Od začátku měl jasno-rozhodl se založit zde dětský dechový soubor. Tato myšlenka se setkala nejen se zájmem ředitelky školy Emilie Šimordové, ale i rodičů, A tak prvními jmény, která tvořila mladý soubor, byli klarinetisté Vladimír Žůrek, Boris Kristýnek, Jiří Pivoda, Radek Němec, na křídlovku Hrál David Stratil, tenor Josef Podsedníček, trubka Jaroslav Čechmánek, Roman Moučka, Martin Cvek, Radek Pleva, bastrubka Milan Štěrba, bas Václav Podsedníček, velký Buben Michal Čechmánek., činely Gabriela Punová a malý buben Pavel Bednařík. První vystoupení absolvovala kapela již na vánoční školní besídce a v březnu roku1985 vystoupili na prvním veřejném koncertu-při oslavě MDŽ Železniční stanice Hulín. Od těchto okamžiků začal prožívat Václav Smola nejplodnější období svého tvůrčího hudebního života. Inspirován nadšenými dětmi píše skladby přímo šité na míru svým svěřencům a upravuje je tak, aby je mohli zahrát i začátečníci. V roce 1987 je už soubor stabilizován, třicítka dětí hraje při všech slavnostních příležitostech v Hulíně i v okolí. Za tento rok si Václav Smola zaznamenal dvacet vystoupení a koncertů. První Festival dětských dechových souborů byl v roce 1984 a představily se na něm 4 dětské kapely - ze Zdounek, z Holešova, Kroměříže a Hulína. Léta plynou a obsazení kapely se mění tak, jak děti dospívají. Rok1989 byl pro ní důležitým krokem do budoucna, vždyť 28. června natočila Morava čtyři skladby v čs. rozhlase Brno za přítomnosti Františka Maňase. Byla to cenná zkušenost pro celý orchestr. Manažer souboru Václav Kovář připravil v roce 1990 první zahraniční zájezd do rakouského Stockerau na pozvání tamních podnikatelů. Hned po návratu začala příprava na vánoční koncerty - první byl jako generálka v Záhlinicích a jejich tradice v Hulíně se zachovala do dneška. Morava přitom v adventním čase navštěvuje i mnohé další obce a všude ji  publikum odměňuje potleskem. V roce 1992 vydává Morava první audiokazetu s názvem MORAVA VYHRÁVÁ, kterou nazpívali Gabriela Punová, Martina Glozygová, Klára Dostálová a Petr Dostál. Uměleckým vedoucím a dirigentem byl Václav Smola a při realizaci pomohl Josef Růžička. Cesta do světa se Moravě nadále otevírá. O mezinárodním světovém hudebním festivalu v Dánsku se dozvídá kapelník manažer souboru od čestného prezidenta Moravy Karla Bardouna z kanadského Vancouveru. Jsou to nové zkušenosti a mladí hudebníci si uvědomují, že píle, se kterou zkoušejí, se vyplácí. Roste jejich radost z práce a rostou jim křídla.

Rok 1996 je pro Moravu zlomový. Ve dnech 26.-28. července 1996 se uskutečnil plánovaný zahraniční zájezd do Zapfendorfu. Byl posledním společným koncertem „velké Moravy“ a část členů souboru, kteří už začali vystupovat pod názvem„Hulíňané“, dali Václavu Smolovi jasně najevo, že chtějí hrát samostatně. Že chtějí ukázat, co se ve škole naučili. Nadešel čas osamostatnit se. Václav Smola se s nimi loučil nerad, nechtěl se s novou situací smířit - ale musel. S šestnácti nejstaršími muzikanty od něj odcházel kus jeho práce, kus života. Pamětní list od zakladatele Moravy dostalo celkem 25 odcházejících muzikantů. Bylo v něm napsáno:„V DS MORAVA ZUŠ Hulín jsi začínal s muzikou, dnes se s Tebou loučí. Odcházíš do skutečného života, kde využiješ všechno, co jsi v tomto souboru získal. Nezapomeň na čestnost a slušnost, aby si tě lidé vážili.“ Hulíňané odešli. Svou činnost zahájil omlazený DS Morava, který navázal na dobrou tradici prvních muzikantů této kapely. Jubilejní 15. hudební festival 17. června 2001 v Hulíně byl pro zakladatele Moravy Václava Smolu posledním. Rozloučil se s DS Morava i se svým publikem, dokončil školní rok 2000-2001 a nakonec ještě absolvoval 33. ročník prestižního festivalu v Ratíškovicích. Už dávno přemýšlel o svém nástupci, který by převzal „jeho Moravu“. Dlouho uvažoval o kapelníkovi, který by nastoupil na jeho místo. Říkal, že má vyhlídnutého šikovného mladého muže, také vojenského muzikanta, a tomu rád svěří své žáky. Tím mužem byl Petr Voříšek, který Moravu vede úspěšně do dneška. Jeho předchůdce už jen z povzdáli sledoval úspěchy svých dětí a svého nového kapelníka. Zákeřná nemoc život Václava Smoly ochromila a nakonec jej nemilosrdně odtrhla od všeho, co měl tolik rád. Konec jednoho plodného života Jihočecha, který miloval Moravu, přišel krátce po té, co se jeho nejbližším spolupracovníkům podařilo vydat první zvukový nosič. Kazetu a CD s názvem„Život je krásný…Písničky Václava Smoly“. Vydalo jej hudební vydavatelství Antonína Koníčka, producentem byl Petr Polák a hlavním sponzorem SRPDŠ DS MORAVA při ZUŠ Hulín. Křest nosiče se uskutečnil v Hulíně na Svatováclavském koncertu koncem září 2001.

Václav Smola zemřel 26. listopadu 2002. V pátek 29. listopadu se v obřadní síni kroměřížského hřbitova nejbližší rodina a přátelé rozloučili s tímto jedinečným člověkem a hudebníkem. Na poslední cestě jej doprovodili muzikanti, zástupci 26 dechových hudeb z celé České republiky, kteří utvořili v ten smuteční den jeden velký orchestr. Rozloučil se s ním také DS Morava ZUŠ Hulín s kapelníkem Petrem Voříškem.

Morava s kapelníkem Petrem Voříškem pokračuje v díle jejího zakladatele. Krok za krokem dosahuje další úspěchy a udržuje přátelské kontakty s mnoha dechovými soubory nejen v České republice, ale i na Slovensku.

------------------------------------------------------------------------

Použit článek Alžběty Škarpichové "Dechový soubor Morava ZUŠ Hulín slaví pětadvacetiny" z Hulíňanu 11/2009.

 

Vyhledávání

Jaroslav Mikulenka - imiki@seznam.cz